Opublikowany 20-04-2014

Złoto - czy jest dziś mitycznym "Safe Haven"


Czy kiedykolwiek spotkaliście się z opinią, że warto kupić złoto, ponieważ teraz jest tanie, a czasy są bardzo niepewne? Czy zdarzyło Wam się ulec czyjejś opinii i nabyć ten cenny kruszec?

 

Rafał GlinickiZłoto od samego początku swojego istnienia na rynkach kapitałowych jest postrzegane jako jeden z najważniejszych instrumentów finansowych. Każdego dnia miliony inwestorów kupują oraz sprzedają ten walor. Wielu z nich spekuluje, w jakim kierunku niebawem będzie zmierzać cena, tak aby móc na tym zarobić. Dlaczego złoto jest aż tak popularne?

 

Popularny kruszec

 
rys2T łoto ? nie tylko przez inwestorów, ale również gospodarki państw ? jest postrzegane jako środek, który może stanowić długoterminową lokatę, zabezpieczenie na wypadek ?cięższych czasów?. Dzięki temu złoto zyskało sobie opinię tzw. ?Safe Haven? ? ?Bezpiecznej przystani?. Wiele osób zdaje sobie jednak doskonale sprawę, że złoto jest jednym z najbardziej spekulacyjnych walorów, przez co zmienność tego waloru w przeciągu jednej sesji często jest bardzo duża. Skąd wzięła się taka opinia o złocie? Odpowiedź znajdziemy na wykresie. W historycznym szczycie notowania tego waloru za jedną uncję należało zapłacić, ponad 1900 USD, a serwisy informacyjne i analitycy informowali nas o rychłym wybiciu granicy 2000USD. Banki inwestycyjne rekomendowały nawet cenę docelową na poziomie 4000USD. Jaka była prawda? Na szczycie były olbrzymie obroty, czyli ktoś dużo sprzedał a ktoś dużo kupił po wysokiej cenie, mając nadzieje na osiągnięcie jeszcze wyższej. Dziś złoto jest notowane w okolicach 1300USD za uncję.

 

Mechanika rynku

Jaki wpływ na mechanikę ceny na rynku złota ma cała ta otoczka polityczna? Czy jeżeli mamy doczynienia z tak emocjonalnymi aspektami na rynku wykres staje się chaotyczny? Nim się temu przyjrzymy chciałbym zaznaczyć, że bardzo często spotykamy się z określeniem rynku jako chaotycznego bytu. Polemika na ten temat mogłaby być bardzo długa, jednak Ci, którzy poznali teorię fal Elliota, geometrię rynku oraz prawa popytu i podaży, zdają sobie doskonale sprawę, że tak nie jest. To, co rysuje się nam na wykresie dla doświadczonego tradera jest bardzo ?poukładane?. Jeśli przyjrzymy się aktualnemu wykresowi złota(Rys.1), to zauważymy, że ostatni wzrost jest właśnie 5- falowym impulsem wzrostowym.
Zwróćmy tu również uwagę, że największy wolumen występuje w fali 3-ciej, co dodatkowo podkreśla prawidłowość tego rozliczenia w kontekście fal. Kolejny szczyt, czyli fala 5. jest już na znacznie mniejszym wolumenie. Na samym szczycie pojawia się sygnał ?Supply Coming In?? ?Nadciągająca podaż?. O czym to świadczy? Jest to up bar o zwiększonym wolumenie zamykający się wysoko ? jeśli wystąpił on po znacznym wzroście widocznym w tle oznacza to, że inwestorzy widząc cenę, która dalej wędruje ku górze, nie chcą przegapić tego ruchu, a zatem przyłączają się do rynku byka. Smart Money wykorzystują ten fakt i zamykają lub odwracają swoje pozycje. Czy ten sygnał sam w sobie daje mi pewność, że zakończyła się już struktura? Jeszcze nie, czekam na potwierdzenie, które pojawia się już na kolejnym barze w postaci wolumenowej oznaki słabości jaką jest ?No result from effort?? ?Brak rezultatu z wysiłku?, który widzimy na Rysunku 2. Jest to down bar następujący po up barze z wysokim wolumenem. Jeśli aktywność, czyli wolumen, określimy jako wysiłek ? to logicznym jest, że jeśli na ?wysokich cenach? zostaje w rynek włożony wysiłek (wolumen), a efektem nie są wyższe lecz niższe ceny, to jest to silna oznaka obecnej na rynkupodaży.

maj8  maj8 

Jeżeli na poprzednim barze odbywałyby się zakupy, to powinniśmy oczekiwać kolejnych wyższych cen. Nic takiego się jednak nie dzieje. Zwróćmy uwagę, że na tym barze (zaznaczonym strzałką na Rys. 2.), wystąpił znaczny wolumen, a świeca zamyka się blisko minimum. W tym momencie zdaję sobie już sprawę, że 5 -falowa wzrostowa struktura jest zakończona. Jeżeli zbadamy wykres w niższym interwale czasowym, to również w 5 fali dostrzeżemy wyraźne 5 podfal. Po pojawieniu się sygnału?Brak rezultatu z wysiłku? cena, przez jakiś moment, porusza się w trendzie bocznym ? w tym miejscu profesjonaliści nie partycypują, ponieważ możemy zobaczyć, że wolumen jest bardzo niski, a następnie następują dalsze spadki oraz przyrost wolumenu. Również w tej spadkowej strukturze potrafimy doliczyć się 5 fal, w których fala 3. posiada największy wolumen.

maj8  maj8 


Po tej pięciofalowej strukturze, w dołku rysuje się Wolumenowa Formacja Odwrócenia, która zapowiada nam co najmniej korektę wyższego rzędu (Rys. 3.). Tak właśnie się dzieje. Jesteśmy świadkami korekty ABC ? widzimy, że wolumen nie jest zbyt duży. Dopiero końcówka korekty przynosi nam ponadprzeciętny wolumen ? inwestorzy znów zainteresowali się złotem. Ktoś może zadać sobie pytanie ? dlaczego? Otóż w momencie pojawienia się tego dużego wolumenu (Rys.4.) został zestrzelony nad Ukrainą malezyjski samolot pasażerski ? co jeszcze bardziej przybliżyło wizję wojny. Część inwestorów dokonało znów dużych zakupów, a tymczasem profesjonaliści sprzedali, bazując na ?złych wiadomościach?.
Znów teoretycznie powinien zapanować chaos. Nic bardziej mylnego. Rynek zatrzymał się na geometrii 0.618 ? widzimy świecę z ponadprzeciętnym wolumenem. Co jeszcze bardziej charakterystyczne dla tego miejsca, to wypadająca dokładnie w tym punkcie geometria czasu 0.618 ? czyli pomiar czasu trwania korekty ABC w stosunku do czasu trwania impulsu spadkowego. Nie można zatem powiedzieć że rynek nie jest precyzyjny. Na omawianej świecy pojawia się po raz kolejny, poznany wcześniej sygnał VSA ?Supply Coming In??czyli profesjonaliści znów są aktywni. Zwróćmy uwagę, że już na kolejnej świecy (Rys.5.) pojawia się sygnał słabości ?No demand?, potwierdzony down barem, a rynek powoli zaczyna osuwać się w dół.

 

Rynek jest techniczny

Wbrew obiegowej opinii, nastrojom inwestorów oraz eskalacji konfliktu na Ukrainie, rynek wciąż pozostaje techniczny i policzalny. Można dostrzec, że wszystkie zasady Volume Spread Analysis, działają doskonale na tak trudnym rynku, jakim niewątpliwie jest złoto. Wszystko, co powinniśmy zrobić, to skupić swoją uwagę na wykresie, aby zobaczyć i rozpoznać, która siła ? popyt czy podaż ? ma w danym momencie przewagę, a nie opierać swoich decyzji na opiniach innych, bo mogą one ukryć prawdę przed naszymi oczami. Pamiętajmy? wykres nigdy nie kłamie.

Autor: Rafał Glinicki

VSA TRADER


 
VSA TRADER sp. z o.o. ul.Wałbrzyska 6,8 52-314 Wrocław NIP:8961532699 KRS 0000447359 Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego wysokość kapitału zakładowego 5.000,- zł.

Treści prezentowane na niniejszej stronie internetowej oraz w udostępnianych materiałach edukacyjnych (graficzne, tekstowe, dźwiękowe oraz wideo) mają charakter tylko i wyłącznie edukacyjny i nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym VSA TRADER Sp. z o. o. oraz autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści w nich zawartych. Autorzy nie świadczą doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udzielają porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że treści prezentowane na niniejszej stronie internetowej oraz w udostępnianych materiałach edukacyjnych nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do osoby przeglądającej stronę. Przed zawarciem transakcji każdy powinien określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.